top of page

The Shaun Armstrong Memorial
Royton Road Runners Cup 2024

A free-to-enter annual competition, first introduced in 2013 & open to all club members, the RRR Cup builds on our support for & regular participation at Oldham parkrun - which takes place in Alexandra Park at 9am every Saturday morning.

 

The format is very simple; participating RRR members race against each other 'head-to-head' according to a random draw, with all matches taking place at Oldham parkrun on a mutually agreed date.

Winners are decided on a handicap based on recent 5K/parkrun times plus other factors considered relevant - such as race performance data from Power of 10, relative finishing positions/times in club races & how much racing/training participants have been doing - all with the aim of making the winning margin as small as possible!

 

There is no requirement to run in club colours, although you'll look much better if you do. Competitors should introduce themselves to their opponent before the start, so that they know they are both present & the match is 'on' - a firm, friendly handshake is recommended, although hugging is permitted if both parties agree.

Any use of 'mind games' is optional...

 

PLEASE NOTE that you must have your parkrun barcode with you on the day of your match. No barcode means your time won't appear in the official results & that will result in an automatic walkover for your opponent!

HANDICAPS EXPLAINED!

IF THE DIFFERENCE BETWEEN THE FINISHING TIMES OF THE TWO RUNNERS IS GREATER THAN THE STATED HANDICAP, THE PERSON NAMED FIRST WINS.

IF IT IS LESS THAN THE HANDICAP, THE PERSON NAMED SECOND WINS.

THIRD ROUND

8th JUN: John Fay (21:10 *) beat Mark Phelan (21:47) by 2 seconds

8th JUN: Kirsty Agnew (24:09 *) beat Samantha Tattersall (34:07) by 28 seconds

8th JUN: James Wright (25:12) beat Bernard Cassidy (23:31 *) by 19 seconds

6th JUL: Maisie Wainwright (21:07 *) beat Dave Bardsley (31:36) by 1min 29secs

13th JUL: Anthony Rogers (20:54) beat James Henderson (18:01) by 7 seconds

20th JUL: David Emanuel v Bryan Lawton (handicap 20 seconds)

20th JUL: Stephen Rogowskyj v Nicky Hall (handicap 3mins 15secs)

20th JUL: Neil Brock v Andy Hall (no handicap)

SECOND ROUND

17th FEB: John Fay (21:20 *) beat Barry Greaves (20:56) by 6 seconds

6th APR: Kirsty Agnew (24:26 *) beat Elliot Stone (21:01) by 5 seconds

20th APR: Anthony Rogers (20:41 *) beat Mark Duncan (20:53) by 1min 12secs

27th APR: Mark Phelan (21:59) beat Lynda Brookes (29:03) by 1min 4 secs

4th MAY: Dave Bardsley (29:53) beat Adam Stirling (22:56) by 1min 33secs

4th MAY: Nicky Hall (30:06 **) beat William Wall (18:07) by 1min 16secs

11th MAY: Samantha Tattersall (34:03) beat Bryony Rogers (23:28) by 10 seconds

11th MAY: James Wright (25:48) beat Martin Thompson (18:44) by 1min 11secs

11th MAY: Neil Brock (21:22) beat Amanda Richardson (29:03) by 11 seconds

11th MAY: Bernard Cassidy (23:39 *) beat Andrew Ingham (22:11) by 1min 2secs

1st JUN: Stephen Rogowskyj (26:20) beat Paul Timms (18:11 **) by 1min 6secs

8th JUN: Bryan Lawton (22:42) beat Lee Earnshaw (21:16 **) by 4 seconds 

22nd JUN: Andy Hall (23:31) beat Owen Flage (31:08) by 3mins 37secs

Maisie Wainwright beat Ronnie Quinn (walkover)

David Emanuel beat Tony Morris (walkover)

James Henderson beat Natali Brown (walkover)

FIRST ROUND

17th FEB: Martin Thompson (18:29) beat Mathew Reeves (18:20 *) by 21 seconds

17th FEB: Mark Duncan (19:53 **) beat Adrian Brown (20:27) by 1min 19 secs

24th FEB: Anthony Rogers (20:52) beat Dave Watt (30:51) by 59 seconds

24th FEB: Bryony Rogers (24:28) beat Richard Dowd (25:05 **) by 7 seconds

2nd MAR: Lee Earnshaw (21:42 **) beat Gill Bardsley (32:29) by 1min 2secs

2nd MAR: Bryan Lawton (23:12) beat Gavin Welsh (23:39) by 37 seconds

2nd MAR: Samantha Tattersall (33:45 **) beat Mark Baxendale (21:11) beat 1min 41secs

9th MAR: Elliot Stone (20:59) beat Angela Rogowskyj (33:24) by 10 seconds

9th MAR: Paul Timms (18:19 **) beat Simon Howard (23:13) by 24 seconds

16th MAR: Dave Bardsley (31mins 13secs) beat Wesley Henshaw (19:37 **) by 1min 9secs

30th MAR: Neil Brock (21:25) beat Trish Callan (22:32) by 22 seconds

30th MAR: Nicky Hall (31:04 **) beat Dave Leyland (37:38) by 2mins 34secs

13th APR: Bernard Cassidy (24:00 *) beat Andrew Chadwick (27:18) by 3 seconds

Ronnie Quinn beat Amanda Welby (walkover)

Kirsty Agnew beat Luke Lawson-Healey (walkover due to injury)

Stephen Rogowskyj beat Alison Cresswell (walkover due to injury)

INDIVIDUAL RECORDS

*  = Oldham parkrun PB

** = All-time parkrun PB

RRR Cup 2023 results

Rest of RRR Cup archive TO FOLLOW

bottom of page