RRR AWARDS HISTORY

All the annual prize-winners, since the club was formed in 2003...
CLUB CHAMPION   (PREMIERSHIP - formerly called CHAMPIONSHIP/GROUP 1)
2019   WINNER: Rob James   2nd: Jarrod Gritt   3rd: Shane Reading
2018   WINNER: Rob James   2nd: Jarrod Gritt   3rd: Shane Reading
2017   WINNER: Rob James   2nd: Chris Lowe   3rd: Shane Reading
2016   WINNER: Rob James   2nd: Shane Reading   3rd: Chris Lowe
2015   WINNER: Phil Marsden   2nd: Danny McManus   3rd: Shane Reading
2014   WINNER: Stuart Carroll   2nd: David McBride   3rd: Owen Flage
2013   WINNER: Ian McBride   2nd: Stuart Carroll   3rd: Owen Flage
2012   WINNER: Ian McBride   2nd: Stuart Carroll   3rd: Martin Schofield
2011   WINNER: Ian McBride   2nd: Stuart Carroll   3rd: David McBride  
2010   WINNER: Stuart Carroll   2nd: Owen Flage   3rd: Bernard Cassidy
2009   WINNER: Owen Flage   2nd: Stuart Carroll   3rd: David Kershaw
2008   WINNER: Owen Flage   2nd: Bernard Cassidy   3rd: Stuart Carroll
2007   WINNER: Owen Flage   2nd: Bernard Cassidy   3rd: Stuart Carroll
2006   WINNER: Owen Flage
2005   WINNER: Owen Flage   2nd: Barry Greaves   3rd: Bernard Goodwin
2004   WINNER: Owen Flage   2nd: Barry Greaves   3rd: Bryan Lawton
2003   WINNER: Owen Flage   2nd: Barry Greaves   3rd: Bernard Cassidy
LADIES CHAMPION
2019   WINNER: Janet Jobey   2nd: Rochelle Evans   3rd: Val Kilburn
2018   WINNER: Janet Jobey   2nd: Val Kilburn   3rd: Vikki Smith
2017   WINNER: Jennifer Bloor   2nd: Sophie Wood   3rd: Janet Jobey
2016   WINNER: Jennifer Bloor   2nd: Kirsty White   3rd: Deborah Shaw
2015   WINNER: Jennifer Bloor   2nd: Kirsty White   3rd: Jane Augsburger
2014   WINNER: Kirsty White   2nd: Jennifer Bloor   3rd: Deborah Shaw
2013   WINNER: Kirsty White   2nd: Deborah Shaw   3rd: Jennifer Hanson
2012   WINNER: Kirsty White   2nd: Deborah Shaw   3rd: Debbie Fiddling
2011   WINNER: Carole Madden   2nd: Debbie Fiddling   3rd: Deborah Shaw  
2010   WINNER: Carole Madden   2nd: Deborah Shaw   3rd: Debbie Fiddling
2009   WINNER: Deborah Shaw   2nd: Teresa Hollins   3rd: Vicky Bramley
2008   WINNER: Deborah Shaw   2nd: Shiela Waite   3rd: Helen Knight
2007   WINNER: Deborah Shaw   2nd: Teresa Hollins   3rd: Helen Knight
2006   WINNER: Deborah Shaw
2005   WINNER: Deborah Shaw   2nd: Helen Knight   3rd: Teresa Hollins
2004   WINNER: Deborah Shaw   2nd: Shiela Waite   3rd: Gill Shields
CLUB RUNNER OF THE YEAR   (ROD BOWERS TROPHY)
2019   WINNER: Janet Jobey
2018   WINNER: Simon Howard
2017   WINNER: Simon Howard
2016   WINNER: Mary Freer
2015   WINNER: Ronnie Quinn
2014   WINNER: Garry Bower
2013   WINNER: Brian Moore
2012   WINNER: John Sweeney
2011   JOINT WINNERS: June Allingan/Ian McBride  
2010   WINNER: Mark Kelly
2009   JOINT WINNERS: Ray Shaw/Trevor Grundy
2008   WINNER: David Emanuel
2007   WINNER: Bryan Lawton
2006   WINNER: Marilyn Guest
2005   WINNER: Trevor Grundy
2004   WINNER: Pete Stals
2003   JOINT WINNERS: Ray Shaw/Brian Moore
MEN'S MARATHON CHAMPION   (IAN CASEY TROPHY)
2019   WINNER: Dave Peart   2nd: Robert Fairbanks   3rd: Neil Brock
2018   WINNER: Dave Peart   2nd: Chris Lowe   3rd: Michael Wildbore
2017   WINNER: Shane Reading   2nd: Chris Lowe   3rd: Paul Bannister
2016   WINNER: Stuart Carroll   2nd: Dave Peart   3rd: Shane Reading
2015   WINNER: Phil Marsden   2nd: Stuart Caroll   3rd: David McBride
2014   WINNER: Stuart Carroll   2nd: Dave Peart   3rd: Chris Lowe
2013   WINNER: Ian McBride   2nd: Stuart Carroll   3rd: Dave Peart
2012   WINNER: Ian McBride   2nd: Stuart Carroll   3rd: Chris Lowe
2011   WINNER: Ian McBride   2nd: Stuart Carroll   3rd: Ian Bishop  
2010   WINNER: Stuart Carroll   2nd: Ian McBride   3rd: Colin Green
2009   WINNER: David Kershaw   2nd: Stuart Carroll   3rd: Bernard Cassidy
2008   WINNER: Bernard Cassidy   2nd: Stuart Carroll   3rd: David Kershaw
2007   WINNER: Barry Greaves   2nd: Bernard Cassidy   3rd: Bernard Goodwin
2006   WINNER: Barry Greaves
2005   WINNER: Bernard Cassidy   2nd: Barry Greaves   3rd: Bryan Lawton
2004   WINNER: Barry Greaves   2nd: Bryan Lawton   3rd: Andy Sattler
2003   WINNER: Bernard Cassidy   2nd: Barry Greaves   3rd: Bryan Lawton
LADIES MARATHON CHAMPION   (NATALIE YATES-BOLTON TROPHY)
2019   WINNER: Janet Jobey   2nd: Vikki Smith   3rd: Val Kilburn
2018   JOINT WINNERS: Vikki Smith/Val Kilburn   3rd: Helen Radcliffe
2017   WINNER: Jennifer Bloor   2nd: Janet Jobey   3rd: Sophie Wood
2016   WINNER: Jennifer Bloor   2nd: Kirsty White   3rd: Deborah Shaw
2015   WINNER: Rebecca Robinson   2nd: Jennifer Bloor   3rd: Deborah Shaw
2014   WINNER: Rochelle Evans   2nd: Deborah Shaw   3rd: Jennifer Bloor
2013   WINNER: Debbie Fiddling   2nd: Kirsty White   3rd: Deborah Shaw
2012   WINNER: Deborah Shaw   2nd: Debbie Fiddling   3rd: Val Kilburn
2011   WINNER: Deborah Shaw   2nd: Debbie Fiddling   3rd: Val Kilburn  
2010   WINNER: Helen Knight   2nd: Julie Greenwood   3rd: Vicky Bramley
2009   WINNER: Deborah Shaw   2nd: Teresa Hollins   Joint 3rd: Vicky Bramley/Natalie Yates-Bolton
2008   WINNER: Deborah Shaw   2nd: Teresa Hollins   3rd: Vicky Bramley
ROYTON ROAD RUNNERS CUP   (JENNY WOOD MEMORIAL TROPHY)
2019   WINNER: Martin Thompson   2nd: Dave Peart   3rd: Ronnie Quinn
2018   WINNER: Phil Austin   2nd: Owen Flage   3rd: Tony Kane
2017   WINNER: Rob Battye   2nd: Helen Radcliffe   3rd: Michael Pickering
2016   WINNER: Dave Watt   2nd: Chloe Clegg   3rd: Elliot Stone
2015   WINNER: Bryan Lawton   2nd: Yousaf Butt   3rd: Rob Battye
2014   WINNER: Jennifer Bloor   2nd: Joel White   3rd: Ronnie Quinn
2013   WINNER: Ian Dale   2nd: Greg Oates   3rd: John Lambe
FEMALE OVER 35 CHAMPION
2019   WINNER: Rochelle Evans   2nd: Helen Radcliffe   3rd: Liane Gilligan
2018   WINNER: Helen Radcliffe   2nd: Elaine Whitehead   3rd: Claire Timms
2017   WINNER: Janet Jobey   2nd: Rochelle Evans   3rd: Helen Radcliffe
2016   WINNER: Kirsty White   2nd: Janet Jobey   3rd: Natalie Fitzpatrick
FEMALE OVER 45 CHAMPION
2019   WINNER: Janet Jobey   2nd: Val Kilburn   3rd: Vikki Smith
2018   WINNER: Janet Jobey   2nd: Val Kilburn   3rd: Vikki Smith
2017   WINNER: Val Kilburn   2nd: Vikki Smith   3rd: Gail Shaw
2016   WINNER: Deborah Shaw   2nd: Val Kilburn   3rd: Susan Heaney
FEMALE OVER 55 CHAMPION
2019   WINNER: Susan Heaney   2nd: Bernadette Ball   3rd: Sue Farrell
2018   WINNER: Diane Allingan   2nd: Bernadette Ball   3rd: June Allingan
2017   WINNER: Susan Heaney   2nd: Bernadette Ball   3rd: Teresa Hollins
2016   WINNER: Margaret Bluer   2nd: Anne Jones   3rd: Bernadette Ball
FEMALE OVER 75 CHAMPION
2019   WINNER: June Allingan
OVER 40 CHAMPION   (MEN'S CHAMPION SINCE 2016)
2019   WINNER: Robert Fairbanks   2nd: David Ellis   3rd: Matthew Kershaw
2018   WINNER: Shane Reading   2nd: Michael Wildbore   3rd: Matthew Kershaw
2017   WINNER: Shane Reading   2nd: Rob Battye   3rd: Gail Shaw
2016   WINNER: Chris Lowe   2nd: Shane Reading   3rd: Owen Flage
2015   WINNER: Phil Marsden   2nd: Shane Reading   3rd: Rob Battye
2014   WINNER: Stuart Carroll   2nd: Owen Flage   3rd: Shane Reading
2013   WINNER: Stuart Carroll   2nd: Owen Flage   3rd: Chris Lowe
2012   WINNER: Stuart Carroll   2nd: Bill Balmer   3rd: Dave Peart
2011   WINNER: Bill Balmer   2nd: Colin Green   3rd: Richard Fiddling  
2010   WINNER: David Emanuel   2nd: Bernard Goodwin   3rd: Bill Balmer
2009   WINNER: Bernard Goodwin   2nd: David Emanuel   3rd: Bryan Lawton
2008   WINNER: Bernard Cassidy   2nd: David Emanuel   3rd: Robert Kellett
2007   WINNER: Bernard Cassidy   2nd: Bryan Lawton   3rd: David Emanuel
2006   WINNER: Bernard Cassidy
2005   WINNER: Barry Greaves   2nd: Steven Shaw   3rd: Bernard Cassidy
2004   WINNER: Barry Greaves   2nd: Bernard Cassidy   3rd: Paul Walters
2003   WINNER: Barry Greaves   2nd: Bernard Cassidy   3rd: Steven Shaw
OVER 45 CHAMPION   (MEN'S CHAMPION SINCE 2016)
2019   WINNER: Shane Reading   2nd: Carl O'Callaghan   3rd: Elliot Stone
2018   WINNER: Bernard Goodwin   2nd: Carl O'Callaghan   3rd: Elliot Stone
2017   WINNER: Chris Lowe   2nd: Bernard Goodwin   3rd: Dave Peart
2016   WINNER: Bernard Goodwin   2nd: Dave Peart   3rd: Matthew Kilburn
2015   WINNER: Dave Peart   2nd: Bernard Goodwin   3rd: David Freer
2014   WINNER: Dave Peart   2nd: Bernard Goodwin   3rd: Neil Brock
2013   WINNER: Dave Peart   2nd: David Williams   3rd: David Emanuel
2012   WINNER: David Emanuel   2nd: Bruce Whittam   3rd: Ian Dale
2011   WINNER: David Emanuel   2nd: Alan Bodell   3rd: Des Thorpe  
OVER 50 CHAMPION   (MEN'S CHAMPION SINCE 2016)
2019   WINNER: Dave Peart   2nd: Neil Brock   3rd: Ian Dale
2018   WINNER: Dave Peart   2nd: Richard Cummins   3rd: Neil Brock
2017   WINNER: Richard Cummins   2nd: David Emanuel   3rd: Neil Brock
2016   WINNER: David Emanuel   2nd: Ian Dale   3rd: Neil Brock
2015   WINNER: David Emanuel   2nd: Ian Dale   3rd: Neil Brock
2014   WINNER: David Emanuel   2nd: Ian Dale   3rd: David Hall
2013   WINNER: John Higgins   2nd: Bernard Cassidy   3rd: John Lambe
2012   WINNER: Bernard Cassidy   2nd: David Hall   3rd: John Higgins
2011   WINNER: Bernard Cassidy   2nd: David Hall   3rd: Carole Madden  
2010   WINNER: Bernard Cassidy   2nd: John Higgins   3rd: Christopher Eavers
2009   WINNER: Bernard Cassidy   2nd: Paul Whitehead   3rd: Barry Greaves
2008   WINNER: Barry Greaves   2nd: Steven Shaw   3rd: Christopher Eavers
2007   WINNER: Christopher Eavers   2nd: Barry Greaves   3rd: David Smith
2006   WINNER: David Phillips
2005   WINNER: David Phillips   2nd: Christopher Eavers   3rd: Jeff Cordwell
2004   WINNER: David Phillips   2nd: Trevor Grundy   3rd: Jeff Cordwell
2003   WINNER: David Phillips   2nd: Trevor Grundy   3rd: John Kane
OVER 60 CHAMPION   (MEN'S CHAMPION SINCE 2016)
2019   WINNER: Bernard Cassidy   2nd: Robert Nixon   3rd: Mark Heaney
2018   WINNER: Robert Nixon   2nd: Ronnie Quinn   3rd: Tony Kane
2017   WINNER: Ronnie Quinn   2nd: Robert Nixon   3rd: Tony Kane
2016   WINNER: Ronnie Quinn   2nd: John Higgins   3rd: Stephen Jones
2015   WINNER: Ronnie Quinn   2nd: Christopher Eavers   3rd: David Phillips
2014   WINNER: Ronnie Quinn   2nd: Michael Doolan   3rd: June Allingan
2013   WINNER: Ronnie Quinn   2nd: David Phillips   3rd: Eileen Ingham
2012   WINNER: David Phillips   2nd: George Meynell   3rd: June Allingan
2011   WINNER: David Phillips   2nd: June Allingan   3rd: George Meynell  
2010   WINNER: David Phillips   2nd: George Meynell   3rd: June Allingan
2009   WINNER: David Phillips   2nd: George Meynell   3rd: Louise Gilchrist
2008   WINNER: David Phillips   2nd: Louise Gilchrist   3rd: Brian Hurst
2007   WINNER: David Phillips   2nd: George Meynell   3rd: Trevor Grundy
MALE OVER 75 CHAMPION
2019   WINNER: David Phillips
CHAMPIONSHIP GROUP CHAMPION   (formerly called GROUP 1/GROUP 2)
2019   WINNER: Carl O'Callaghan   2nd: David Emanuel   3rd: Ian Dale
2018   WINNER: Carl O'Callaghan   2nd: Elliot Stone   3rd: Darren Ogden
2017   WINNER: Michael Wildbore   2nd: Sophie Wood   3rd: Dave Peart
2016   WINNER: Michael Fleming   2nd: Brad Howard   3rd: Jarrod Gritt
2015   WINNER: Neil Brock   2nd: Jennifer Bloor   3rd: Brad Howard
2014   WINNER: Gary Fielding   2nd: Mark Taylor   3rd: Yousaf Butt
2013   WINNER: David Williams   2nd: Shane Reading   3rd: Mark Wilde
2012   WINNER: Russell Ingham   2nd: Bruce Whittam   3rd: David Hall
2011   WINNER: David Hall   2nd: Russell Ingham   3rd: Carole Madden  
2010   WINNER: John Higgins   2nd: Eamonn Nolan   3rd: Carole Madden
2009   WINNER: Paul Whitehead   2nd: Bruce Whittam   3rd: John Higgins
2008   WINNER: David Kershaw   2nd: Robert Kellett   3rd: Bruce Whittam
2007   WINNER: Colin Green   2nd: Ian Casey   3rd: Bruce Whittam
2006   WINNER: Stuart Carroll
2005   WINNER: Christopher Eavers   2nd: Steven Shaw   3rd: Dean Burgess
2004   WINNER: David Freer   2nd: Paul Walters   3rd: Jeff Cordwell
2003   WINNER: John Kane   2nd: Bernard Goodwin   3rd: Jim Troisi
GROUP 1 CHAMPION   (formerly called GROUP 2/GROUP 3)
2019   WINNER: Matthew Kershaw   2nd: Matthew Kilburn   3rd: Janet Jobey
2018   WINNER: Robert Kellett   2nd: Matthew Kershaw   3rd: Janet Jobey
2017   WINNER: Carl O'Callaghan   2nd: Paul Anderson   3rd: Matthew Kilburn
2016   WINNER: Eamonn Nolan   2nd: Elliot Stone   3rd: Matthew Kershaw
2015   WINNER: David Ellis   2nd: Richard Fiddling   3rd: Bryan Lawton
2014   WINNER: Jennifer Bloor   2nd: Neil Farrell   3rd: David Ellis
2013   WINNER: David Freer   2nd: Greg Oates   3rd: John Lambe
2012   WINNER: Shane Reading   2nd: Kirsty White   3rd: David Freer
2011   WINNER: Shane Reading   2nd: John Sweeney   3rd: Kirsty White  
2010   WINNER: Mark Kelly   2nd: David Smith   3rd: Debbie Fiddling
2009   WINNER: James Holdaway   2nd: Jeff Cordwell   3rd: David Smith
2008   WINNER: Michael Bowler   2nd: Teresa Hollins   3rd: Louise Saunders
2007   WINNER: David Kershaw   2nd: George Meynell   3rd: Teresa Hollins
2006   WINNER: Ian Casey
2005   WINNER: George Meynell   2nd: Helen Knight   3rd: Teresa Hollins
2004   WINNER: Deborah Shaw   2nd: David Smith   3rd: Pete Stals
GROUP 2 CHAMPION   (formerly called GROUP 3)
2019   WINNER: Garry Bower   2nd: Alex Critcher   3rd: Jason Keast
2018   WINNER: Robert Nixon   2nd: Jason Keast   3rd: David Hall
2017   WINNER: Janet Jobey   2nd: David Crewe   3rd: Bernard Cassidy
2016   WINNER: Carl O'Callaghan   2nd: Deborah Shaw   3rd: Ronnie Quinn
2015   WINNER: Jane Augsburger   2nd: Lee Higginbottom   3rd: Garry Bower
2014   WINNER: Rochelle Evans   2nd: Laura Walters   3rd: Helen Knight
2013   WINNER: David Ellis   2nd: Jennifer Hanson   3rd: Stephen Jones
2012   WINNER: Neil Farrell   2nd: Val Kilburn   3rd: Rochelle Evans
2011   WINNER: Val Kilburn   2nd: Stephen Jones   3rd: Diane Allingan  
2010   WINNER: Ronnie Quinn   2nd: John Lambe   3rd: Rose Rowson
2009   WINNER: Tony Hunking   2nd: Neil Barker   3rd: Vicky Bramley
GROUP 3 CHAMPION
2019   WINNER: Nicholas Mallon   2nd: Andrew Chadwick   3rd: Adam Stirling
2018   WINNER: Garry Bower   2nd: Stephen Goddard   3rd: Vikki Smith
2017   WINNER: Mark Heaney   2nd: Stewart Jones   3rd: Paul Cooke
2016   WINNER: Michael Wildbore   2nd: Janet Jobey   3rd: Val Kilburn
2015   WINNER: Carl O'Callaghan   2nd: David Phillips   3rd: Val Kilburn
2014   WINNER: Katherine Brierley   2nd: Fay Royle   3rd: Mark Oliver
2013   WINNER: Helen Knight   2nd: Jayne Roberts   3rd: Kay Fitton
2012   WINNER: Rose Rowson   2nd: Diane Allingan   3rd: Anne Jones
GROUP 4 CHAMPION
2019   WINNER: Adam Farrell   2nd: Damian Mercer   3rd: Adam Bolton
2018   WINNER: John Fay   2nd: Chris Nicholson   3rd: Adam Farrell
2017   WINNER: Vikki Smith   2nd: Gary Smith   3rd: Robert Nixon
2016   WINNER: Nicholas Mallon   2nd: Paul Cooke   3rd: Vikki Smith
2015   WINNER: Martin Jones   2nd: Paul Cooke   3rd: Selina McLean
GROUP 5 CHAMPION
2019   WINNER: Gareth McCaffery   2nd: Liane Gilligan   3rd: Lisa Cummins
2018   WINNER: Gail Shaw   2nd: Jillian Heywood   3rd: Lisa Cummins
2017   WINNER: Lisa Cummins   2nd: Jill Hickson   3rd: Martina Naismith
2016   WINNER: Lisa Howarth   2nd: Adrian Bowcock   3rd: Chloe Clegg
2015   WINNER: Rebecca Mercer   2nd: Ray McBride   3rd: Michael Doolan
GROUP 6 CHAMPION
2019   WINNER: Susan Heaney   2nd: Emma Bower   3rd: Bernie Allen
2018   WINNER: Claire Timms   2nd: Elaine Whitehead   3rd: Amanda Richardson
2017   WINNER: Gail Shaw   2nd: Jillian Heywood   3rd: Bernadette Ball
2016   WINNER: Jenny O'Callaghan   2nd: Anne Jones   3rd: Niparun Nessa
2015   WINNER: Claire Timms   2nd: Niparun Nessa   3rd: Elizabeth Phillips
CLUB HANDICAP   (LINDA CHADDERTON MEMORIAL TROPHY)
2019   WINNER: Stephen Rogowskyj
2018   WINNER: Judith Bradley
2017   WINNER: Emma Bower
2016   WINNER: Jillian Heywood
2015   WINNER: Emma Wall
2014   WINNER: Garry Bower
2013   WINNER: Annabella Gloster
2012   WINNER: Neil Farrell
2011   WINNER: Phillip Jump  
2010   WINNER: Mark Kelly
2009   WINNER: Stuart Hulme
2008   WINNER: Karen Evans
2007   WINNER: Bernard Cassidy
2006   WINNER: Deborah Lewis
2005   WINNER: Teresa Hollins
2004   WINNER: Andy Sattler
2003   WINNER: Pete Stals
OFF-ROAD RUNNERS OF THE YEAR  
2019   WINNERS: Amanda Richardson/Colin Green
2018   WINNERS: Rochelle Evans/Jarrod Gritt
2017   WINNERS: Linda Isherwood/Howard Dracup
2016   WINNERS: Jillian Heywood/Colin Green
2015   WINNERS: Niparun Nessa/Jason Keast
2014   WINNERS: Karen Mather/Simon Howard